Dlaczego warto dbać o finanse osobiste?
04.02.2022
5 powodów, dla których warto dbać o finanse osobiste!
Większość ludzi raz na jakiś czas, najczęściej w okolicach Nowego Roku, postanawia zadbać o swoje finanse. Podejmujemy wtedy twardą decyzję, że od teraz będziemy trzymać nasze wydatki żelazną ręką, zbudujemy potrzebne nam oszczędności, a stan naszego konta będzie od tej chwili rósł w ogromnym tempie. Jednak najczęściej sytuacja ta trwa nie dłużej niż występy polskich piłkarzy na międzynarodowych imprezach. Zastanawiałaś się skąd się to bierze?
Z naszego doświadczenia wynika, że jest tak przez brak zrozumienia swoich indywidualnych motywacji do zajęcia się domowymi finansami. Dlatego tak bardzo podkreślamy ważność pierwszego kroku w naszym Planie Finansowego Bezpieczeństwa, czyli dobre przygotowanie się. W tym kroku niezwykle istotnym elementem jest dobre zrozumienie samego siebie i odpowiedź na pytanie “dlaczego to robię?”. Robienie czegoś, bo tak powinno się robić lub z powodu przekonania, że odpowiedzialni ludzie tak robią, zwykle kończy się niepowodzeniem przy pierwszych większych trudnościach. Dlatego w tym artykule chcemy pokazać Ci dlaczego warto dbać o domowe finanse i wspomóc Cię w zrozumieniu co jest dla Ciebie ważne.
Czym są zadbane finanse?
Zanim powiemy sobie dlaczego warto mieć zadbane finanse, wyjaśnijmy czym tak właściwie te zadbane finanse są. Wiele osób łączy dbanie o finanse z ogromnymi wyrzeczeniami, jednak wcale tak nie musi być!
Zadbane finanse to przede wszystkim myślenie o swoich wydatkach w przyszłości oraz bycie przygotowanym na nieoczekiwane. Rodzina z zadbanymi finansami ma zaplanowane nie tylko comiesięczne wydatki, ale również wydatki nieregularne, które jesteśmy w stanie przewidzieć. Wszyscy wiemy, że oprócz zwykłych wydatków jak czynsz i jedzenie, czekają nas wydatki nieregularne - ubezpieczenie samochodu, zakup przyborów do szkoły, kupno zimowych ubrań czy wyjazd na wakacje. W wielu przypadkach takie wydatki potrafią rozbić domowy budżet, mimo, że z góry przecież wiemy, że będziemy musieli je ponieść. Dlatego zadbane finanse to takie, w których z wyprzedzeniem odkładamy środki na takie cele.
Zadbane finanse to brak długów konsumpcyjnych. Planowanie przyszłych wydatków pozwala nam unikać długów, które drogo nas kosztują, zmniejszając bezpieczeństwo rodziny.
Zadbane finanse to nie tylko planowanie wydatków, ale także odłożenie odpowiednich środków, które wspomogą nas, gdy spotkamy się z nieoczekiwanymi trudnościami w naszym życiu. Odłożona poduszka finansowa pozwoli nam zmierzyć się z takimi okolicznościami jak strata pracy czy potrzeba pokrycia kosztów leczenia swoich lub osób bliskich.
Zadbane finanse to też właściwa dla nas stopa życia, która pozwala nam na dbanie o nasze cele długoterminowe, czyli rzeczy, które są dla nas naprawdę ważne. Oznacza to, że po odliczeniu miesięcznych kosztów życia, a także wydatków nieregularnych, w naszym budżecie powinny znaleźć się nadwyżki, które będziemy mogli skierować na ważne dla nas cele.
Zadbane finanse to także zrozumienie i zapisanie swoich celów długoterminowych, czyli tego, czego naprawdę chcemy od życia. Dzięki temu świadomie będziemy mogli decydować na co chcemy przeznaczyć nasze środki.
Dlaczego więc warto dbać o swoje finanse?
Po pierwsze bezpieczeństwo i mniej stresu! Zadbane finanse dają nam znaczny poziom bezpieczeństwa w codziennym życiu i powodują, że mamy mniej stresów. Czujesz się przygotowana na każdą okazję, a awaria samochodu czy perspektywa straty pracy nie powoduje już bezsennych nocy. Posiadana poduszka bezpieczeństwa, czyli środki na 5 miesięcy wydatków naszej rodziny, daje nam dużo czasu na znalezienie nowej pracy.
Po drugie, możliwość podejmowania lepszych decyzji. Gdy nie żyjemy w stresie, a jedna pensja nie dzieli nas od bankructwa, możemy podejmować bardziej odważne decyzje! Osoba w długach, z kiepską, ale w miarę pewną pracą, mniej chętnie zdecyduje się na jej zmianę niż osoba bez długów, która w razie czego ma odłożone środki na 5 miesięcy wydatków. Możemy poprawiać jakość swojego życia i odważniej podchodzić do świata, bo mamy bezpieczną bazę w postaci naszych finansów.
Po trzecie świadomość! Możemy podejmować decyzje świadomie, wiedząc, że nasze pieniądze kierujemy tam, gdzie chcemy, a nie dziwimy się, gdzie się rozeszły. Możemy zrozumieć co rzeczywiście jest dla nas ważne i gdzie nasze środki najlepiej przyczynią się do poziomu naszego szczęścia. Czujesz, że chciałbyś odłożyć środki, aby na starość zamieszkać w leśnej głuszy? A może lepiej przeznaczyć ją na wyprawę dookoła świata? A może wolisz móc co tydzień wyjść do restauracji ze znajomymi? To Ty decydujesz, bo tylko Ty wiesz co najbardziej Cię uszczęśliwi. Zadbane finanse dadzą Ci narzędzia, aby podejmować te decyzje świadomie.
Po czwarte, dbasz o swoją rodzinę i bliskie Ci osoby. Zadbane finanse to między innymi myślenie o swojej emeryturze. Już teraz osoby starsze często muszą otrzymywać wsparcie od bliskich osób, aby móc przetrwać. Państwo jasno mówi, że w relacji do ostatniej pensji, emerytury będą w następnych latach maleć, spadając nawet do poziomu 25% - wyobraź sobie, że musisz teraz przeżyć za jedną czwartą swoich zarobków. Dlatego dbając o swoją emeryturę już teraz, dbamy o swoje dzieci i inne osoby bliskie - dzięki temu nie spadnie na nich ciężar wspierania nas finansowo na emeryturze.
Po piąte, dbasz o planetę. Duża część osób przygotowując się do zadbania o swoje finanse dochodzi do wniosku, że to niekoniecznie materialne rzeczy przynoszą im najwięcej satysfakcji. Często widząc co dla nas ważne, rezygnujemy z części codziennej konsumpcji, która wcale nie sprawia nam satysfakcji, a koncentrujemy się na rzeczach dla nas ważniejszych. Wolimy odłożyć środki na organizację wesela dla naszego dziecka, niż kupić nowy telefon, gdy stary działa całkowicie dobrze. Wolimy odłożyć środki na działkę za miastem niż kupować nowszy samochód. Planeta nam za to podziękuje!
Jeżeli chcesz zadbać o swoje finanse, poznaj nasz Plan Finansowego Bezpieczeństwa i dołącz do naszej społeczności! Poznasz sprawdzone sposoby na radzenie sobie z domowymi finansami i prosto osiągniesz swoje cele.