wstecz

Dobry start, czyli dofinansowanie 300+

Dobry Start, czyli kompletujemy wyprawkę szkolną za pieniądze z 300+

 

Wakacje na półmetku, więc wielkimi krokami zbliża się rok szkolny. To dla wielu rodziców, czas intensywnych wydatków. Trzeba uzupełnić plecaki, zaopatrzyć piórniki, kupić nowe trampki czy strój sportowy. Do tego dochodzą jeszcze liczne opłaty, jak np. komitet rodzicielski czy ubezpieczenie NNW, które trzeba zapłacić zaraz na początku września. Z tego wszystkiego robi się niezła sumka, którą muszą znaleźć w swoim budżecie rodzice dzieci w wieku szkolnym. I tu z pomocą przychodzi rządowe dofinansowanie w ramach programu Dobry Start. Kiedy i gdzie można złożyć wniosek w ramach tego programu, dowiesz się z tego artykułu.

300+ komu przysługuje i kto może złożyć wniosek?

Jeżeli tak jak ja, jesteś rodzicem (opiekunem prawnym), który ma pod opieką uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 lat (lub dziecko niepełnosprawne do 24 roku życia), to program Dobry Start jest skierowany właśnie do Ciebie. Pamiętaj świadczenie przysługuje na każde dziecko, które masz pod swoją opieką.

O 300+ może też ubiegać się:

  • opiekun prawny, który posiada prawomocny wyrok sądu do opieki nad dzieckiem,
  • opiekun faktyczny, który opiekuje się dzieckiem i złożył do sądu wniosek o jego adopcję,
  • pełnoletnia osoba ucząca się, której rodzice nie żyją lub ma ustalone alimenty od nich
  • opiekunowie pełniący pieczę zastępczą, czyli m.in. rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Tak jak już wspomniałam, wniosek o przyznanie świadczenia może złożyć rodzic. Jednak są różne sytuacje rodzinne i z nimi też trzeba sobie poradzić. W przypadku gdy rodzice nie mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym, dofinansowanie dostanie ten rodzic, pod którego faktyczną opieką jest dziecko. Wyjątek stanowi tu opieka naprzemienna zasądzona wyrokiem sądu. W takim przypadku rodzice dostaną kwotę podzieloną, w wysokości 150 zł każdy.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek o dofinansowanie w programie Dobry Start?

Większość świadczeń rodzinnych, jest obecnie przyznawana przez ZUS drogą elektroniczną. By złożyć wniosek możesz skorzystać z:

  • portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (https://www.zus.pl/pue)
  • portalu informacyjno-usługowego Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl)
  • bankowości elektronicznej. Sprawdź, czy Twój bank ma taką możliwość. Jeżeli tak to, ułatwi Ci to zadanie.

Wniosek możesz składać od 1 lipca do 30 listopada 2022, wyłącznie droga elektroniczną. 

 

Kiedy zobaczę pieniądze na moim koncie bankowym?

Jeżeli wniosek zostanie prawidłowo złożony do końca sierpnia, pieniądze na wyprawkę szkolną dziecka zostaną przekazane najpóźniej do 30 września 2022. 
W sytuacji gdy opiekun złoży wniosek po 30 września do końca listopada, wypłata świadczenia może przedłużyć się do 2 miesięcy od daty złożenia wniosku. 
Pamiętaj, żeby podać poprawny numer konta. W przeciwnym wypadku pieniądze nie dojdą na Twoje konto. Nie ma możliwości otrzymania wypłaty świadczenia w gotówce. 
Więcej informacji o rządowym programie Dobry Start znajduje się na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (https://www.gov.pl/web/rodzina/wyjasniamy-krok-po-kroku-dobry-start).

Jak mądrze skorzystać z przyznanego świadczenia?

Tak jak ustawodawca przewidział, świadczenie 300 plus należy przeznaczyć na wyprawkę szkolną, dla dziecka znajdującego się pod Twoją opieką. Jak zrobić to z głową? 

Wszystko uzależnione jest od wieku dziecka znajdującego się pod Twoją opieką. Inaczej kompletuje się wyprawkę dla pierwszoklasisty, a inaczej dla dzieci starszych czy młodzieży. Na wyprawkę młodszych dzieci wydamy zdecydowanie więcej. Trzeba przecież kupić wszystkie przybory szkolne począwszy od plecaka, a skończywszy na śniadaniówce. Starszym dzieciom wystarczy dokupić jedynie to, co się zużyło lub zgubiło. 

Jeżeli przygotowujesz wyprawkę dla pierwszoklasisty warto przed zakupem zapoznać się z wytycznymi szkoły, do której będzie uczęszczało dziecko. Często szkoły organizują zebrania dla rodziców dzieci pierwszorocznych jeszcze w wakacje, gdzie zostaje przedstawiona szczegółowa wyprawka potrzebna w przyszłym roku szkolnym (lub udostępniają taką listę na swojej stronie internetowej). Dzięki temu spisowi zaoszczędzimy czas i pieniądze, a w szafkach nie będą się nam piętrzyć nieodpowiednie i nadprogramowe kredki czy farby.

W przypadku starszych dzieci, warto przejrzeć stan przyborów i akcesoriów szkolnych, które już posiada Twoje dziecko. Przecież co roku nie musimy kupować nowego piórnika czy plecaka, sugerując się modą lub namowami innych. 

Może zdarzyć się też tak, że pociecha zgłasza nam brak gumki czy linijki, a gdy dobrze przejrzy zawartość swoich szafek czy szuflad, znajdzie nie jedną, a 2 lub 3 sztuki tego, co zgłaszała jako zgubione. Dzięki temu my zaoszczędzimy kilka złotych na niezbędne rzeczy uzupełniające wyprawkę szkolną naszego dziecka. 

W dalszej kolejności warto spisać to, co faktycznie jest nam potrzebne i z taką listą udać się na zakupy. Z pomocą przyjdzie Ci nasza Lista zakupów szkolnych (możesz pobrać ją stąd: Lista zakupów szkolnych) . W niej możesz nie tylko zaznaczyć to, co aktualnie posiadasz w swoich zapasach materiałów biurowych, ale też zaplanować to, co masz kupić i w jakiej cenie. Lista ta, ułatwi Ci trudną przeprawę przez półki sklepowe, bez zbędnego marnowania czasu i pieniędzy.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak ja planuje wyprawkę szkolną i jak wypełniam naszą listę, obejrzyj najnowszy film z serii Planuj z Magdą! Jeżeli to, co tam prezentuję Ci się spodoba i chciałabyś więcej takich filmów, daj nam znać w komentarzu. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie treści się Tobie podobają i co chciałabyś oglądać na naszym kanale. 

Ja już wniosek o dofinansowanie z programu Dobry Start złożyłam i środki w większości wydałam. Mam nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule, pomogą nie tylko zdobyć fundusze na sfinansowanie wyprawki szkolnej dla Twojego dziecka/dzieci, ale też ułatwią ich rozdysponowanie w sposób zorganizowany i sprawny.

Udanego kompletowania wyprawki szkolnej z dofinansowaniem Dobry Start!

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz darmowy mini kurs!

INFORMACJE PODSTAWOWE DOTYCZĄCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH Administratorem Twoich danych jest TIME S.A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Jubilerskiej 10, 04-190 Warszawa. Cele przetwarzania to wysyłka newslettera, marketing własny TIME S.A. i naszych zaufanych partnerów, w tym spółek z Grupy ZPR Media. Podstawami prawnymi przetwarzania są nasz prawnie uzasadniony interes i Twoja zgoda. Odbiorcami danych są podmioty przetwarzające dane osobowe w naszym imieniu lub za Twoją zgodą. Twoje prawa związane z przetwarzaniem danych to: prawo sprzeciwu i wycofania zgody wobec przetwarzania danych w celach marketingowych oraz prawo dostępu do danych i inne prawa, o których mowa w szczegółowych informacjach o przetwarzaniu danych osobowych dostępnych TUTAJ.