wstecz

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe - co to jest? Jak i kiedy możesz skorzystać z tego programu? I czy warto aplikować?

Dołącz do naszego newslettera aby otrzymywać więcej porad dotyczących zarządzania domowym budżetem. Zapis znajdziesz na dole strony! 

Ostatnie miesiące przewróciły finanse wielu Polek i Polaków do góry nogami. Postępująca inflacja coraz głębiej sięga do naszych portfeli i sprawia, że nie tylko codzienne zakupy drożeją. Obok kosztów życia, w niesamowitym tempie rosną też raty kredytów hipotecznych.
 
W wielu przypadkach kwoty rat są o kilkadziesiąt procent wyższe niż jeszcze rok temu. Dla tysięcy polskich rodzin to ogromny problem. O tym jak można próbować radzić sobie z inflacją, opowiadali Magda i Paweł - w jednym z naszych wcześniejszych odcinków na porachunkowym kanale na YouTube’ie.
 
A teraz pojawiło się jeszcze jedno narzędzie, które w tych ciężkich czasach podratuje choć odrobinę kredytobiorców – wakacje kredytowe.
 
Co to są wakacje kredytowe?
 
Wakacje kredytowe to zawieszenie rat kredytu na jakiś czas. Z jednej strony to nic nowego, bo taka opcja istniała od dawna, jednak jej przyznanie i długość zależały od decyzji danego banku. Więc teoretycznie odpowiedź mogła być odmowna. W niektórych przypadkach wiązała się też z dodatkowymi kosztami. 
Ale koniec ze stresem, czy bank zgodzi się na nasz wniosek. Już 28 lipca wejdzie w życie ustawa o wakacjach kredytowych, która pozwoli wszystkim kredytobiorcom, którzy spełnią określone warunki zawiesić spłatę aż ośmiu rat.
 
Należy jednak pamiętać, że wakacje kredytowe nie polegają na umorzeniu tych rat, ale przeniesieniu ich na koniec kredytu.
 
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z wakacji kredytowych?
 
Na szczęście nie ma ich wiele. Jedynymi warunkami skorzystania z wakacji kredytowych jest - zaciągnięcie kredytu przed 1 lipca 2022 roku,
- posiadanie przynajmniej 6 rat do spłaty,
- oraz podpisanie oświadczenia, że umowa kredytowa, której raty chcemy zawiesić, dotyczy nieruchomości, w której mieszkamy.
 
Niestety ustawa dotyczy tylko kredytów zaciągniętych w złotówkach.
 
Osoby, które spełniają te wymagania mogą ubiegać się o zawieszenie płatności łącznie 8 rat - 4 w 2022 roku i 4 w roku 2023 (po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r).
  
Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych?
 
Na wakacjach kredytowych można zyskać dziesiątki tysięcy złotych, więc zdecydowanie warto skorzystać z takiej opcji. Ale pod warunkiem, że mądrze się tymi pieniędzmi zarządzi.
  
Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Trzeba jednak pamiętać, że inne elementy kredytu nie ulegają zawieszeniu, jak np. składka ubezpieczeniowa. Trzeba je zatem opłacać mimo zawieszenia rat.  
 
Jak wykorzystać środki z wakacji kredytowych?
 
Wszystko zależy od Twojej sytuacji finansowej. Jeżeli zatem nie posiadasz poduszki bezpieczeństwa, to w pierwszej kolejności warto wpłacić kwotę (lub część) zawieszonych rat właśnie na nią. Pomoże to zachować płynność finansową, gdy raty znów wzrosną. A dzięki posiadaniu wolnych środków będziemy w stanie uratować nasz domowy budżet. Więcej o poduszce bezpieczeństwa znajdziesz w odcinku o tym tytule na porachunkowym kanale na YouTube’ie.  
 
Gdy masz już poduszkę, wykorzystaj te pieniądze na spłatę zadłużenia. Jeżeli masz inne długi wyżej oprocentowane niż kredyt hipoteczny, to zajmij się najpierw nimi. Jeśli żadnych długów nie posiadasz to wtedy warto nadpłacić kredyt hipoteczny.
 
No dobra, to co się bardziej opłaca obniżka raty czy skrócenie okresu kredytowania? Oczywiście to również zależy od Twojej sytuacji. Jeżeli wysokość rat zaczyna być problemem w Twoim budżecie domowym (dodatkowo szanse na to, że będą kolejne podwyżki wciąż jest duża) to lepiej zdecyduj się na ich obniżenie. Jeżeli w budżecie jest jeszcze sporo miejsca na podwyżki rat kredytu, to zazwyczaj bardziej opłaca się skrócić okres kredytowania.
 
Jak i kiedy wnioskować o wakacje kredytowe?
 
Przepisy wejdą w życie 28 lipca 2022 i od tego momentu można składać wnioski o przyznanie wakacji kredytowych. Dlatego część osób będzie miała tylko 2 dni na złożenie wniosku, jeżeli mają ratę płatną 1 sierpnia. Warto więc trzymać rękę na pulsie i jeśli chcesz skorzystać z wakacji kredytowych nie czekać ze składaniem wniosku. 
 
Taki wniosek będzie można złożyć pisemnie w postaci papierowej lub elektronicznej (między innymi za pośrednictwem bankowości elektronicznej). Wzór oficjalnego wniosku nie jest jeszcze udostępniony, ale zapewne nie będzie się różnił od standardowego wniosku o wakacje kredytowe, gdzie należy uwzględnić takie informacji jak: Imię i nazwisko, PESEL, numer umowy kredytowej, numer telefonu, oraz okres zawieszenia umowy kredytowej,
 
Złożenie takiego wniosku jest jednoznaczne z zawieszeniem spłaty. To znaczy, że z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku, spłata kredytu zostaje zawieszona na okres w nim wskazany. Bank w ciągu 21 dni od jego otrzymania powinien przekazać potwierdzenie kredytobiorcy, ale brak takiego dokumentu nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.
 
Jeśli wnioskujący spełnił wymagane warunki, bank nie może odmówić przyznania wakacji kredytowych.
 
Podsumowując, warto skorzystać z wakacji kredytowych i mądrze wykorzystać te pieniądze.
 
 

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz darmowy mini kurs!

INFORMACJE PODSTAWOWE DOTYCZĄCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH Administratorem Twoich danych jest TIME S.A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Jubilerskiej 10, 04-190 Warszawa. Cele przetwarzania to wysyłka newslettera, marketing własny TIME S.A. i naszych zaufanych partnerów, w tym spółek z Grupy ZPR Media. Podstawami prawnymi przetwarzania są nasz prawnie uzasadniony interes i Twoja zgoda. Odbiorcami danych są podmioty przetwarzające dane osobowe w naszym imieniu lub za Twoją zgodą. Twoje prawa związane z przetwarzaniem danych to: prawo sprzeciwu i wycofania zgody wobec przetwarzania danych w celach marketingowych oraz prawo dostępu do danych i inne prawa, o których mowa w szczegółowych informacjach o przetwarzaniu danych osobowych dostępnych TUTAJ.