wstecz

Planuj z Magdą - Oszczędne pranie

Czy na praniu da się zaoszczędzić? Zdecydowanie, 5 razy na TAK.

W obecnych czasach pranie to niewymagająca wysiłku czynność. Nasze babcie czy prababcie mogłyby nam pozazdrościć. Większość “brudnej” roboty robi za nas pralka, a my możemy w tym czasie skupić się na innych, przyjemniejszych czynnościach. Dzięki pralce oszczędzamy więc czas, zasoby naturalne a nawet zdrowie (chociażby nasze kręgosłupy).

Ciekawe, czy na praniu dałoby się zaoszczędzić pieniądze? Mam dla Ciebie odpowiedź 5 razy na TAK. Zapraszam do lektury artykułu.

  • Tak, gdy obniżysz rachunek za prąd.

Pranie to czynność powtarzalna, ale nieregularna, czyli nie musisz jej wykonywać zawsze o tej samej porze, czy tego samego dnia. Najczęściej wstawiamy pranie, gdy z kosza wysypują nam się brudne ubrania lub gdy akurat mamy na to czas. A co gdyby zmienić nawyki i pranie wstawiać w konkretnych godzinach lub tylko w weekendy? Jeżeli uważasz, że jest to wykonalne w Twojej sytuacji, to polecam Ci ten sposób obniżenia kosztów prania. Wystarczy przejść na taryfę dwustrefową u swojego dostawcy prądu oraz zmienić nawyki i gotowe.
Co daje dwustrefowość? W ofercie dostawcy daje Ci ona  przedział czasowy, w którym masz prąd w niższej cenie, np. w popularnej taryfie G12 jest możliwość prania w niższej taryfie w przedziale między 13-15 oraz 22- 6 rano. Niektóre oferty mają też tańsze zużycie prądu w weekendy, a przecież większości sprzętu AGD używamy w weekend, gdy spędzamy w domu najwięcej czasu.
Warto też przyjrzeć się konkurencji, która dostarcza prąd w Twojej okolicy. Może okazać się, że oferta innej firmy jest znacznie lepsza. 
Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak, ja wyrobiłam w sobie nawyk wstawiania prania w tańszej taryfie, zajrzyj na odcinek na naszym kanale YouTube.

 

 

  • Tak, gdy zadbasz o energooszczędność prania w pralce.

Niejedna pani czy niejeden pan domu przyzna mi rację, że pralka zrewolucjonizowała i ułatwiła nam życie rodzinne. Dlatego też powinniśmy ją traktować z szacunkiem, czyli zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta. Ja wiem, że nie wszyscy lubią czytać skomplikowanie napisane instrukcje. Wierz mi, wystarczy tylko, bez wczytywania się w niezrozumiałe formuły techniczne, znaleźć informacje o rodzajach programów i wskazaniach ich stosowania. Można z takiego zestawienia dowiedzieć się, ile i jakie programy w naszej pralce działają w trybie ECO, czyli zużywając najmniej wody i prądu.

Pamiętajmy też o odpowiednim rozmieszczeniu prania w pralce. Zadbaj o to, aby bęben nie był w większości pusty lub nadmiernie przeładowany. Pamiętaj, że nadmiernie przeładowanie pralki może ją uszkodzić, co generuje dodatkowe koszty, a na pewno wydłuży cykl prania oraz jego efektywność.
Z instrukcji pralki dowiesz się, jakie obciążenie pralki jest zalecane przy jej ładowaniu dla  określonego programu, ponieważ maksymalna  ładowność pralki tyczy się tylko podstawowego programu. Stosowanie się do zaleceń skutkuje efektywniejszym praniem nawet przy niższych obrotach czy niższej temperaturze prania.

  • Tak, gdy dbasz o swoje ubrania

Chcąc obniżyć koszty związane z praniem, warto też zwrócić uwagę na to, jak traktujemy naszą odzież. Pierzmy z głową, by przedłużyć żywotność naszych ubrań. Jak tego dokonać? Warto czytać metki znajdujące się na ubraniach i dostosowywać się do tych zaleceń. Tam zawarta jest cała skarbnica wiedzy. Na metce znajdziesz takie informacje jak: czy dana odzież nadaje się do prania, w jakiej temperaturze prać i czy są jakieś szczególne zalecenia.

Oprócz standardowego dzielenia prania na kolory lub tkaniny warto przed wrzuceniem go do pralki zastanowić się, czy faktycznie potrzebujemy dane ubranie prać tak często. Może jest to tylko nasze przyzwyczajenie, że każdego dnia wyciągamy z szafy świeżutko pachnące płynem do płukania ubrania. Miejmy na uwadze, że jest odzież, której wręcz nie służy zbyt częste pranie np. swetry, spodnie, czy odzież wierzchnia. Zwróćmy uwagę na właściwości włókien tkanin,  z których zrobiona jest nasza garderoba. Część z nich będzie odporna na kompleksowy cykl prania, a część będzie potrzebowała tylko odświeżenia.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak czytać symbole znajdujące się na metkach Twojej garderoby, skorzystaj z naszej planszyOszczędne pranie.

  • Tak, gdy spierasz plamy i namaczasz

Wyobraź sobie, że na Twojej ulubionej koszuli, pojawiła się plama z sosu pomidorowego.  Od razu kusi Cię, by wrzucić ją do pralki i ustawić program na najwyższą temperaturę, licząc, że pralka rozprawi się z tą niesforną plamą w try miga. 
Nic bardziej mylnego. Po pierwsze, jeśli producent koszuli zaleca pranie w zdecydowanie niższej temperaturze, twoja koszula ucierpi. Po drugie, jeśli zdecydujesz się prać koszulę z plamą zgodnie z zaleceniami zawartymi na metce, zbyt niska temperatura nie dopierze plamy. Pat.  
Co możesz zrobić?  Z automatu wrzucić ubranie jeszcze raz do pralki, skracając tym cykl życia odzieży. I możesz tak prać w nieskończoność do czasu, aż plama nie zginie. 

Możesz też zamiast tego – przed praniem właściwym zaprać plamę i pozostawić ją do namoczenia. Dzięki temu zabiegowi nie tylko zaoszczędzisz na ilości prań, czy wydłużysz życie ulubionej koszuli, ale także zaoszczędzisz sobie wielu nerwów i rozczarowań. Warto.

  • Tak, gdy rozważnie dozujesz detergenty

Nieodzownym elementem prania są detergenty. Na co należy zwrócić tu uwagę, szukając oszczędności?

Mądrze kupuj detergenty – szukaj okazji cenowych ulubionych marek proszków, kapsułek czy płynów do płukania.

Wypróbuj tańsze zamienniki – może okaże się, że detergent, który do tej pory kupowaliśmy ma taką samą skuteczność jak ten z niższej półki cenowej.

Dozuj do pojemnika tyle, ile wskazują wytyczne producenta – zbyt duża ilość detergentu może niekorzystnie wpłynąć na włókna tkaniny, z której wyprodukowana jest prana odzież (trudność z wypłukaniem nadmiernej ilości mydlin, może dawać wrażenie nieskutecznego prania).

 W dobie kryzysu i szybującej inflacji dobrze znaleźć sposób skutecznego oszczędzania i to dostępnego od ręki w zaciszu domowym. Nie kryję, moje 5 razy na TAK może wydawać się czasochłonne. Ale Twój wysiłek włożony z zgłębienie oferty dostawcy prądu,  czytanie metek, pranie zgodne ze wskazówkami producenta pralki, poszukiwanie okazji cenowych w przypadku używanych przez Ciebie detergentów czy wyciągnięcie zapomnianej miski, by namaczać plamy na ulubionej odzieży może być opłacalny. Zachęcam Cię do zmiany, która na pewno przyniesie korzyść Tobie i Twojej rodzinie.
 

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz darmowy mini kurs!

INFORMACJE PODSTAWOWE DOTYCZĄCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH Administratorem Twoich danych jest TIME S.A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Jubilerskiej 10, 04-190 Warszawa. Cele przetwarzania to wysyłka newslettera, marketing własny TIME S.A. i naszych zaufanych partnerów, w tym spółek z Grupy ZPR Media. Podstawami prawnymi przetwarzania są nasz prawnie uzasadniony interes i Twoja zgoda. Odbiorcami danych są podmioty przetwarzające dane osobowe w naszym imieniu lub za Twoją zgodą. Twoje prawa związane z przetwarzaniem danych to: prawo sprzeciwu i wycofania zgody wobec przetwarzania danych w celach marketingowych oraz prawo dostępu do danych i inne prawa, o których mowa w szczegółowych informacjach o przetwarzaniu danych osobowych dostępnych TUTAJ.