wstecz

Planuj z Magdą - okres grzewczy

Nie da się ukryć, że wrzesień się skończył, a po ciepłym lecie nie ma ani śladu. Wieczory są krótsze, poranki chłodniejsze.

Jak zatem przygotować się na okres grzewczy tak, by nie dostać po kieszeni? Mam dla Ciebie 10 sprawdzonych rad. Skorzystaj z nich i ciesz się upragnionym ciepłem, na które zasługujesz.

  • Wyczyść kaloryfery przed sezonem grzewczym

Koniecznie porządnie umyj grzejnik, zarówno od strony zewnętrznej, jak i między żeberkami. Najlepiej zrobić to przed rozpoczęciem okresu grzewczego. Kurz, który znajduje się na grzejnikach, nie wpływa korzystanie na ich działanie. Poza tym szkodzi zdrowiu, powodując lub nasilając objawy alergii.

  • Poczekaj z włączeniem ogrzewania

Zauważ, że chociaż okres grzewczy zaczyna się często już we wrześniu, to dobrze trzymać się zasady późnego uruchamiania ogrzewania. Dlaczego? Dla odporności. Poza tym  na początku jesieni nasze domy i mieszkania są jeszcze nagrzane po lecie. 

  • Ubierz się cieplej 

No tak, odkładasz włączenie ogrzewania na później, a tymczasem pogoda za oknem nieciekawa i zaczynasz  marznąć we własnym w domu. Ja wiem, lato nas rozpieściło i  przyzwyczailiśmy się do biegania w lekkich ubraniach po domu. A teraz nam zimno.  Może warto zatem ubrać się cieplej lub otulić ciało miłym w dotyku  kocem. To dobry sposób na oszczędność oraz uniknięcie przeziębienia.

  • Nie zastawiaj grzejnika  

Pozwól ciepłu swobodnie  krążyć po pomieszczeniu. Jeżeli kaloryfer zasłaniają długie firany, zasłony czy ciężkie meble, pomyśl o takim zaaranżowaniu przestrzeni, by na czas zimowy kaloryfer pozostał odkryty. Pamiętaj,  najlepsza odległość mebli od kaloryfera to min 10 cm. 

  • Korzystaj z naturalnego ciepła 

Gdy za oknem ładna pogoda, koniecznie  odsłaniaj żaluzje, rolety i firany tak, by słońce ogrzewało Twoje mieszkanie. 

  • Uszczelnij okna i drzwi 

Sprawdź, czy wszystkie uszczelki w oknach i drzwiach są w dobrym stanie, czy nie trzeba w którymś oknie ich wymienić. To pozwoli Ci zminimalizować ubytki ciepła.
Dodatkowo, wyreguluj okna na zimę.  Najlepiej zlecić to komuś, kto wykona zadanie profesjonalnie. 

  • Wietrz z głową, czyli:

- zakręcaj kaloryfery przed wietrzeniem,
- wietrz pomieszczenie, otwierając okna na całą ich szerokość,
- wietrz intensywnie, ale krótko, dzięki temu nie wyziębisz przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu. One też ogrzewają pomieszczenie.

  • Zamykaj pomieszczenie, w którym grzejesz. 

Często jest tak, że przebywamy w danym pomieszczeniu, a śpimy w innym. Temperatura do spania nie musi być wysoka.  Dlatego zamykaj drzwi tak, by nie ogrzewać pomieszczeń, które mogą pozostać chłodniejsze.

  • Zainwestuj w dywany 

 W moim mieszkaniu  w większości pomieszczeń  mam dywany. W tym roku jednak planuję położyć dywan także w salonie połączonym z kuchnią, gdzie zazwyczaj go nie kładę. Dlaczego? Ponieważ zimne powietrze jest cięższe i opada na sam dół. Szybciej wychładzają nam się wtedy stopy, a co za tym idzie całe ciało. Jeżeli nie chcesz inwestować w dywan, może warto kupić kapcie. Jednak to nie to samo co miękki dywan, na którym można rodzinnie pograć w grę planszową albo po prostu poleżeć. 

  • Dbaj o części wspólne w bloku

Cena, jaką płacimy za ogrzewanie, jest sumą naszego zużycia, wynikającego z podzielnika oraz kosztów powstałych w wyniku ogólnego zużycia ciepła w bloku. Jak dbać o części wspólne? Jeżeli widzisz, że grzejnik na korytarzu rozgrzany jest do czerwoności, bo rozkręcony jest na najwyższy poziom, skręć termostat do połowy. Zamknij okno na półpiętrze, otwarte wychładza nie tylko ogólnodostępne pomieszczenia, ale i Twoje własne. 

Niektórzy wieszczą, że czeka nas trudny okres grzewczy i bajońskie sumy będziemy wydawać na ogrzewanie. Możesz się tym przejąć i przestać spać w nocy. Możesz też wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć działać. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o moich przygotowaniach do sezonu grzewczego, zapraszam Cię do obejrzenia odcinka na naszym kanale:

 

 

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz darmowy mini kurs!

INFORMACJE PODSTAWOWE DOTYCZĄCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH Administratorem Twoich danych jest TIME S.A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Jubilerskiej 10, 04-190 Warszawa. Cele przetwarzania to wysyłka newslettera, marketing własny TIME S.A. i naszych zaufanych partnerów, w tym spółek z Grupy ZPR Media. Podstawami prawnymi przetwarzania są nasz prawnie uzasadniony interes i Twoja zgoda. Odbiorcami danych są podmioty przetwarzające dane osobowe w naszym imieniu lub za Twoją zgodą. Twoje prawa związane z przetwarzaniem danych to: prawo sprzeciwu i wycofania zgody wobec przetwarzania danych w celach marketingowych oraz prawo dostępu do danych i inne prawa, o których mowa w szczegółowych informacjach o przetwarzaniu danych osobowych dostępnych TUTAJ.