wstecz

Jak zacząć oszczędzać na emeryturę?

5 porad, jak zacząć oszczędzać na emeryturę!

Nie ukrywajmy, oszczędzanie na emeryturę może być trudne. Najczęściej dzielą ją od nas długie lata, a pieniądze, które mamy na nią przeznaczyć często przydałyby się nam tu i teraz. Dlatego, mimo że znaczna większość Polaków zgadza się, że trzeba samodzielnie zadbać o swoją emeryturę, to realnie robi to bardzo niewielu z nas. Przeczytaj ten artykuł, a podpowiemy Ci jak zacząć robić to skutecznie!
 

 

      1. Zacznij od razu!

Na oszczędzanie na emeryturę nigdy nie jest za późno i nigdy nie jest zbyt wcześnie, dlatego zacznij na nią odkładać już teraz. Nie za miesiąc, nie gdy tylko odłożysz już na wymarzone wakacje. Załóż oddzielne konto, przeznaczone tylko na ten cel i zacznij tam przelewać nawet najmniejsze kwoty. 

Procent składany jest potężnym narzędziem finansowym, jeżeli damy naszym oszczędnościom czas, to wielokrotnie zwiększą swoją wartość, dlatego im wcześniej, tym lepiej!

      2. Zapłać najpierw sobie.

Wiele osób stara się oszczędzać w ten sposób, że na koniec miesiąca patrzą ile pieniędzy zostało im po miesięcznych wydatkach i (o ile coś zostało) kierują je na konkretne cele. Dobrze jest odwrócić tę zasadę! Najpierw, zaraz po otrzymaniu pensji, przelej zakładaną kwotę na emeryturę na założone na ten cel konto. Dzięki temu wiesz, że najpierw dbasz o swoją przyszłość, a dopiero później konsumujesz. W przyszłości sam sobie za to podziękujesz!

      3. Odkładaj regularnie nawet najmniejsze kwoty.

Odkładaj tyle ile możesz, nieważne czy to 5, 50 czy 500 złotych miesięcznie. Jeżeli Twoje finanse są w trudnej sytuacji, to przelanie 5 złotych nie powinno mocno nadwyrężyć Twojego budżetu, a wyrobi w Tobie dobry nawyk odkładania na emeryturę. Jeżeli dbasz o swoje finanse, to z czasem będzie możliwe przelewanie większych kwot.

      4. Dąż do przelewania 10% zarobków Twojego gospodarstwa domowego.

To Twój pierwszy cel, 10%. To już duża kwota, która w przyszłości będzie potrafiła sporo zmienić w Twoim emerytalnym życiu. Wiemy, że najczęściej trudno jest nagle wygospodarować taką kwotę, ale potraktuj to jako swój pierwszy emerytalny cel! Dąż do niego i zwiększaj miesięczne wpłaty, gdy będzie to możliwe.

      5. Inwestuj i nie zniechęcaj się.

Inwestycje to świetny sposób pomnażania oszczędności, zwłaszcza gdy do emerytury dzieli nas jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Inwestowanie, w porównaniu z oszczędzaniem, pozwala nam zebrać nawet parokrotnie większą kwotę! Dlatego warto zapędzić nasze pieniądze do pracy. Jak mądrze to zrobić? Dzielimy się tym w innych artykułach i w naszych filmach.

 

Posłuchaj nas w wersji audio:

 

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz darmowy mini kurs!

INFORMACJE PODSTAWOWE DOTYCZĄCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH Administratorem Twoich danych jest TIME S.A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Jubilerskiej 10, 04-190 Warszawa. Cele przetwarzania to wysyłka newslettera, marketing własny TIME S.A. i naszych zaufanych partnerów, w tym spółek z Grupy ZPR Media. Podstawami prawnymi przetwarzania są nasz prawnie uzasadniony interes i Twoja zgoda. Odbiorcami danych są podmioty przetwarzające dane osobowe w naszym imieniu lub za Twoją zgodą. Twoje prawa związane z przetwarzaniem danych to: prawo sprzeciwu i wycofania zgody wobec przetwarzania danych w celach marketingowych oraz prawo dostępu do danych i inne prawa, o których mowa w szczegółowych informacjach o przetwarzaniu danych osobowych dostępnych TUTAJ.