wstecz

Fundusz wydatków nieregularnych

Mam nadzieję, że z powodzeniem planujecie już bieżące miesięczne wydatki, a budżet stał się dla Was czymś absolutnie oczywistym. Jeśli jednak potrzebujecie małego przypomnienia - polecam nasz wcześniejszy odcinek o tym, jak taki budżet prowadzić.

No dobra… budżet na wydatki bieżące to jedno, ale co zrobić z jednorazowymi kosztami, które zdarzają się raz na jakiś czas, ale bez problemu można je przewidzieć? (Bo na te nieprzewidziane mamy oczywiście fundusz awaryjny.).
Na takie sytuacje polecamy stworzyć fundusz wydatków nieregularnych. Czyli po prostu miejsce, w którym będziemy odkładać pieniądze na dany wydatek, by kiedy przyjdzie… bez problemu go uregulować. Nie martwić się rozjazdem budżetu lub co mogłoby być jeszcze gorsze, nie posiłkować się kredytem.  

(Na końcu artykułu znajdziesz pliki, które pomogą Ci zaplanować fundusz!)

Jak się zabrać za stworzenie funduszu wydatków nieregularnych?

Należy wypisać sobie wszystkie nadchodzące zobowiązania. Na samym początku można zacząć od sześciu najbliższych miesięcy, ale docelowo polecam prowadzić obliczenia w horyzoncie rocznym. 

Szczególnie trzeba tu zwrócić uwagę na większe wydatki, które skondensowane blisko siebie mogą stanowić problem dla naszego budżetu. Jeżeli np. w ciągu najbliższych trzech miesięcy będziemy mieli do sfinansowania zakup nowego telewizora, wakacje i dużą uroczystość rodziną… to może się okazać, że nie mamy takich środków (w tak krótkim czasie). Dlatego niezwykle ważne jest, aby planować (i odkładać) z wyprzedzeniem, bo wtedy kwoty do odłożenia są znacznie mniejsze.

Przykład: Jeśli wiesz, że chcesz pojechać na wakacje, które będą kosztowały 5000 zł, warto znacznie wcześniej rozplanować sobie „harmonogram wpłat”. Jeśli zabierzesz się za to rok wcześniej, „rata miesięczna” będzie wynosić 417 zł, jeśli pół roku – 833 zł, a jeśli trzy miesiące – 1667 zł. To chyba znacząca różnica, prawda? :)… 

Jeśli podzielimy każdy z zaplanowanych (za jakiś czas wydatków) na miesiące, które do niego pozostały, a następnie dodamy wszystkie te składowe, otrzymamy ratę, którą musimy w danym miesiącu odłożyć na fundusz wydatków nieregularnych.   
Tak jak pisałam wcześniej, czasem może się okazać, że rata będzie zbyt wysoka. Wtedy musimy zastanowić się nad zmianą priorytetów lub pomyśleć o dodatkowym zarobku, żeby odłożyć na dany wydatek. 
Pamiętajcie też o tym, że rata z miesiąca na miesiąc może się zmieniać. Dlatego warto robić sobie takie wyliczenia co miesiąc lub dwa. 

 

 

Gdzie trzymać fundusz wydatków nieregularnych?
Najlepiej w dość łatwo dostępnym miejscu, bo przecież bardzo często będziemy z niego korzystać. Świetnie sprawdzi się tu konto oszczędnościowe, nawet z najniższym oprocentowaniem.  
Znając sposób planowania przyszłych wydatków poprzez fundusz wydatków nieregularnych niezmiennie zadziwia mnie fakt, że zdarzają się ludzie, którzy biorą kredyt np. na wakacje, telewizor czy telefon i bez większych problemów spłacają potem raty (często oprocentowane!). Ale jednocześnie mówią, że nie są w stanie sami odłożyć tych samych pieniędzy wcześniej i zapłacić za daną rzecz gotówką… Mam nadzieję, że nigdy nie znajdziecie się w tej grupie! 

Aby ułatwić Wam przygotowanie funduszu wydatków nieregularnych, przygotowaliśmy dla Was dwie wersje szablonu do samodzielnego uzupełnienia: wersja w formacie PDF do druku oraz wersja w formacie pliku Excel.

 

Możesz nas posłuchać również w wersji audio:

 

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz darmowy mini kurs!

INFORMACJE PODSTAWOWE DOTYCZĄCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH Administratorem Twoich danych jest TIME S.A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Jubilerskiej 10, 04-190 Warszawa. Cele przetwarzania to wysyłka newslettera, marketing własny TIME S.A. i naszych zaufanych partnerów, w tym spółek z Grupy ZPR Media. Podstawami prawnymi przetwarzania są nasz prawnie uzasadniony interes i Twoja zgoda. Odbiorcami danych są podmioty przetwarzające dane osobowe w naszym imieniu lub za Twoją zgodą. Twoje prawa związane z przetwarzaniem danych to: prawo sprzeciwu i wycofania zgody wobec przetwarzania danych w celach marketingowych oraz prawo dostępu do danych i inne prawa, o których mowa w szczegółowych informacjach o przetwarzaniu danych osobowych dostępnych TUTAJ.