wstecz

Oszczędzanie może być fajne

Czy oszczędzanie może być fajne?

Oszczędzanie kojarzy nam się się z byciem sknerą lub dusigroszem. Niektórzy mówią, że osoba oszczędna jest nudna, a w oszczędzaniu nie ma fanu. Zatem, jeśli oszczędzanie nie daje radości, to po co oszczędzać? Może dlatego, że oszczędzanie to świetny sposób na żarłoczny konsumpcjonizm, a dzięki odłożonym dzisiaj funduszom w przyszłości możemy zrealizować niejedno swoje bajeczne marzenie.

Są sytuacje, które zmuszają nas do zaciskania pasa i odmawiania sobie przyjemności. To może nas przytłaczać, a nawet frustrować. Nie wynikają one jednak z chęci oszczędzania, lecz z tzw. musu sytuacyjnego, związanego z trudną sytuacją finansową (np. spłata zadłużenia).  W takich momentach próżno oczekiwać, że ktoś będzie skakał z radości, gdy musi ograniczać się w sferach, w których wcale nie chce tego robić. Na szczęście nie wszyscy doświadczają tak trudnych sytuacji. Mimo to niewielu z nas posiada oszczędności (sprawdź wyniki badań na ten temat).  Oszczędności, za które można pojechać na wymarzone wakacje lub w przyszłości cieszyć się nimi na wyczekanej  emeryturze.  

Czy oszczędzanie może być naszym świadomym wyborem? 

Oczywiście, że tak i nawet powinno. Jak wspomniałam wyżej, jeżeli nie jesteś w sytuacji kryzysowej, a chcesz w przyszłości cieszyć się realizacją swoich marzeń i celów, pokochaj oszczędzanie. 
Gromadzenie pieniędzy ma wiele zalet, a dodatkowo, odkładając fundusze regularnie, mamy realny wpływ na wielkość swojego majątku. Przed nami jednak bardzo ważne pytanie.

 

Kiedy obudzimy się z letargu i w końcu zaczniemy oszczędzać?

Nie wiem czy wiesz, że Polacy w porównaniu z innymi narodowościami Europy szorują tyły, jeśli chodzi o gromadzenie pieniędzy. Dopiero kryzys wywołany pandemią uświadomił co piątemu Polakowi, jak ważne jest posiadanie oszczędności. Zapytasz zapewne: Co z resztą “nieuświadomionych”?

Otóż badania1 pokazują, że: 

 • 35% badanych starało się oszczędzać jeszcze przed wybuchem pandemii, to dobra wiadomość (Pamiętaj jednak, aby mądrze gromadzić oszczędności, należy mieć świadomość swoich własnych potrzeb. Ważne,żeby słuchać siebie i do tego dostosować swoje finanse);
 • 23% Polaków jest zdania, że ma za niskie dochody, aby odkładać pieniądze; czasem wynika to z trudnej sytuacji życiowej, a czasem z życia ponad stan; 
 • 7% ankietowanych nie gromadziło i nie gromadzi oszczędności -  cieszą się chwilą, żyją tu i teraz, nie myśląc o jutrze i przyszłych potrzebach (mają prawo, ale niech później nie marudzą);
 • 16% badanych miało problem z określeniem, czy pandemia miałam wpływ na ich decyzje, czy nie (Hmm…. Dziwne. Na jakim świecie oni żyją?).

Nie chcę tu nikogo straszyć ani roztaczać czarnowidztwa, ale niewiele dzieli nasz naród od utraty finansowego bezpieczeństwa (zaledwie 2-3 pensje). Co to znaczy dla Ciebie? Ano prawdę, że bez oszczędności nie tylko nie zrealizujesz marzeń o podróżach czy spokojnym czytaniu książek na emeryturze, ale możesz wpaść w niebezpieczną spiralę zadłużenia, jeśli powinie Ci się noga.
Dobra. To była łyżka dziegciu w misce miodu, by pokazać, jak ważna jest zmiana nastawienia do oszczędzania, jak ważne jest polubienie go, a nawet uczynienie stylem swojego życia. Bo oszczędzanie to mądre gromadzenie, a nie ciułanie czy sknerstwo!

Jak sprawić, by oszczędzanie pieniędzy było fajne?

 1. Podejmij wyzwanie

Jeżeli chcesz, aby oszczędzanie pieniędzy nie było udręką, a przyjemnością, uczyń z tego świetną zabawę. Możesz podjać się wyzwania. To pozwoli Ci utrzymać motywację, np. przez 6 miesięcy odkładasz określoną kwotę lub odmawiasz sobie jakiejś kosztownej przyjemności. W taki sposób możesz motywować się sam_a, z partnerem_ką lub przyjaciółmi. Pamiętaj razem raźniej.

 • Jakie wyzwania mogę podjąć?

Przez miesiąc (rok) nie wydawaj pieniędzy na ubrania, kosmetyki. Przez ten czas, korzystasz tylko z tego, co masz w domu. Nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale też nauczysz się, jak nie poddawać się impulsywnym wydatkom.

Rzuć wyzwanie sobie lub bliskim, kto zorganizuje najciekawszą noc, wydając jak najmniejszą kwotę. Udowodnijcie sobie, że nie trzeba wielkich sum pieniędzy, by się dobrze bawić. 

„Odgruzuj” swoje mieszkanie. Załóż się ze znajomymi o to, kto uzbiera więcej pieniędzy ze sprzedaży rzeczy, które są już Wam niepotrzebne. Nie tylko uporządkujecie mieszkania, ale zdobędziecie kilka dodatkowych groszy, które powiększą Wasze oszczędności.

       2. Wyznacz sobie konkretny cel finansowy

Wyznaczanie celów finansowych i ich realizowanie to świetny sposób na pokazanie, że mamy pieniądze pod kontrolą. Należy jednak pamiętać o tu, że aby taki cel miał szansę się zrealizować, musi być:

 •  szczegółowy (dokładne określenie, co chcemy osiągnąć); 
 •  mierzalny (informacja po czym poznamy, że cel został osiągnięty);
 •  atrakcyjny (motywujący nas do działania);
 •  realny (nie abstrakcyjny, czyli możliwy do osiągnięcia);
 •  terminowy (określony w czasie, w jakim go zrealizujemy).

Przykładem celu finansowego, który  spełnia wszystkie powyższe warunki i ma szansę na to, że go osiągniemy z sukcesem, jest zdanie: „Do końca 2022 roku, odłożę 6.000 zł na wyjazd do Hiszpanii”. Jest to cel realny pod warunkiem, że osoba, która go sobie wyznaczyła, może odłożyć miesięcznie min. 500 zł. 

Swój cel warto  zapisać na kartce i nakleić na kartę płatniczą lub włożyć do portfela. W momencie płacenia za jakąś zachciankę, zmobilizuje Cię to do rezygnacji z niej na poczet przyszłej konsumpcji. 

Dodatkową pomocą w realizacji celu jest jego wizualizacja. Dzięki zdjęciu słonecznej Hiszpanii np. na pulpicie komputera skutecznie zniechęcisz się do niepotrzebnego wydawania pieniędzy w sieci.

     3. Poznaj swoją wartość netto

Znajomość wartości netto jest największym motywatorem do oszczędzania pieniędzy. Gdy regularnie sprawdzasz i rejestrujesz swoją wartość netto i widzisz, jak Twoja wartość rośnie w czasie, daje Ci to poczucie sprawczości i dumy z siebie. Wskazuje również, czy podjęte przez Ciebie działania spowodowały pozytywną zmianę Twojej ogólnej kondycji finansowej. Rosnąca wartość finansowa netto jest idealnym motywatorem do dalszego oszczędzania. 
Jeżeli jeszcze nie znasz swojej wartości netto, a chcesz ją poznać, skorzystaj z naszego formularza, który otrzymasz po zapisaniu się do naszego newslettera na dole strony.

 

Pamiętaj! Oszczędzanie może być fajne i ekscytujące.

Oszczędzanie pieniędzy wymaga poświęcenia, skupienia i wysiłku. Jednak nie musi to być wysiłek okupiony cierpieniem, stresem i masą wyrzeczeń. Do oszczędzania można podejść z pozytywnym nastawieniem oraz dobrze sprecyzowanym celem finansowym. Najważniejsze w oszczędzaniu jest to, by znać swoje potrzeby i trzymać w ryzach swoje zachcianki, a każde nawet najodleglejsze finansowe marzenie stanie się osiągalne. Bo w oszczędzaniu nie chodzi o ciułanie każdego grosza, tylko mądre jego gromadzenie.

Jaki jest Twój sprawdzony sposób na to, by oszczędzanie pieniędzy było przyjemniejsze?

1.Nota badawcza: Badanie Quality Watch zrealizowane w dniach 18-21 czerwca 2021 roku metodą CAWI wśród Polaków w wieku 18+ na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Reprezentatywność ze względu na: wiek, płeć, wielkość miejsca zamieszkania. Próba n=1048

 

Posłuchaj nas w wersji audio:

 

 

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz darmowy mini kurs!

INFORMACJE PODSTAWOWE DOTYCZĄCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH Administratorem Twoich danych jest TIME S.A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Jubilerskiej 10, 04-190 Warszawa. Cele przetwarzania to wysyłka newslettera, marketing własny TIME S.A. i naszych zaufanych partnerów, w tym spółek z Grupy ZPR Media. Podstawami prawnymi przetwarzania są nasz prawnie uzasadniony interes i Twoja zgoda. Odbiorcami danych są podmioty przetwarzające dane osobowe w naszym imieniu lub za Twoją zgodą. Twoje prawa związane z przetwarzaniem danych to: prawo sprzeciwu i wycofania zgody wobec przetwarzania danych w celach marketingowych oraz prawo dostępu do danych i inne prawa, o których mowa w szczegółowych informacjach o przetwarzaniu danych osobowych dostępnych TUTAJ.