wstecz

Wartość netto

Co to jest wartość netto? Po co to w ogóle obliczać? Do czego się przyda i o czym mówi?

Wartość netto to liczba, która pozwala nam zorientować się w jakim miejscu (na naszej finansowej drodze) się znajdujemy. Sama nazwa to trochę kalka z angielskiego i być może po polsku brzmi dość dziwacznie, ale to po prostu wartość naszego majątku. Czyli kwota, która zostanie po odjęciu wszystkich zobowiązań.

Jeśli jest ujemna - to znaczy, że jesteśmy delikatnie mówiąc w dość kiepskiej sytuacji. A dosadniej - toniemy w długach. Zatem najważniejsze, aby kwota ta była dodatnia (i rzecz jasna jak najwyższa), ale o tym opowiem w następnym akapicie.

Zanim jednak zacznę, chcę BARDZO mocno podkreślić, że wartość netto nie świadczy absolutnie o naszej wartości. To tylko punkt odniesienia, który pomoże nam trzymać się kursu na drodze do uporządkowania naszych finansów (a potem mądrego zarządzania nimi). I oczywiście duży wpływ na wysokość wartości netto ma nasz wiek. Statystycznie im jesteśmy starsi tym na większym powinniśmy być plusie. 
Nie ma więc sensu porównanie 23-latka, który dopiero rozpoczyna swoja samodzielne życie do 45-letniej osoby. Zresztą zawsze najlepiej porównywać się ze sobą (z przeszłości).

Jak wyliczyć wartość netto?

Polecam nasz kalkulator wartości netto. Wystarczy zapisać się na newsletter. Jak z niego korzystać, możecie zobaczyć w odcinku “Ćwierć miliona dla każdego Polaka” (dlaczego taki tytuł opowiem w dalszych akapitach).

 

 

Krok 1. Wypisanie wszystkich składowych naszego majątku. 
Oczywiście przede wszystkim będą to gotówka i wszystkie instrumenty finansowe jakie posiadamy. Jeśli mamy mieszkanie na własność uwzględniamy średnią cenę w danym czasie podobnych mieszkań na rynku. Ostatnia składowa to rzeczy, które hipotetycznie moglibyśmy spieniężyć. Jednak trzeba pamiętać o tym, że zbyt często przeceniamy wartość przedmiotów, które posiadamy. Polecam więc zerknąć na popularne portale aukcyjne, czy facebookowe tablice i taką kwotę uwzględnić w wyliczeniach. Warto nawet trochę niedoszacować wartość swoich rzeczy.

 

Krok 2. Wypisanie wszystkich zobowiązań.
W kolejnej zakładce należy wypisać wszystkie kredyty i pożyczki, które na nas ciążą. 
(To dla większości oczywiste, ale wolę zaznaczyć, że chodzi tu o PEŁNE zobowiązania, a nie np. samą ratę kredytu czy jakieś bieżące rachunki). Pamiętaj, że rzeczy kupione na raty również są zobowiązaniem.

 

Krok 3. Wyliczenie wartości
W kolejnej zakładce automatycznie obliczy się Wasza wartość netto. 

 

Krok 4. Rejestr. Czyli jak często sprawdzać swoją wartość netto?
To trochę zależy od etapu uporządkowania Waszych finansów. Jeśli jesteście na samym początku drogi (a już szczególnie, kiedy spłacacie długi) warto obliczać wartość netto co 3-6 miesięcy. Żeby upewniać się, że “płyniemy” w dobrym kierunku. Kiedy finanse mamy już uporządkowane i nie występują żadne niespodziewane zdarzenia raz w roku w zupełności wystarczy. 

Obliczenie swojej wartości netto to jedna ze składowych pierwszego kroku naszego Planu Finansowego Bezpieczeństwa. Planu, dzięki którego uporządkujecie swoje finanse. 

No dobra, to skąd tytuł odcinka “Ćwierć miliona dla każdego Polaka?”, bo według badań (link do badania - https://www.nbp.pl/aktualnosci/wiadomosci_2018/Raport_BZGD_2016.pdf ) tyle właśnie wynosi przeciętny majątek w Polsce. Szczerze przyznam, że zdziwiły mnie te liczby (bo to jednak sporo pieniędzy), ale trzeba pamiętać o tym, że w większości przypadków największa składowa majątku to mieszkanie/dom. Ale jako lokal w którym mieszka. Nie jest więc tak, że przeciętna polska rodzina ma na koncie ćwierć miliona złotych ;). 

A jak to wygląda u Was? Czy po obliczeniu Waszej wartości netto coś Was zdziwiło?

 

Możesz nas posłuchać również w wersji audio:

 

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz darmowy mini kurs!

INFORMACJE PODSTAWOWE DOTYCZĄCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH Administratorem Twoich danych jest TIME S.A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Jubilerskiej 10, 04-190 Warszawa. Cele przetwarzania to wysyłka newslettera, marketing własny TIME S.A. i naszych zaufanych partnerów, w tym spółek z Grupy ZPR Media. Podstawami prawnymi przetwarzania są nasz prawnie uzasadniony interes i Twoja zgoda. Odbiorcami danych są podmioty przetwarzające dane osobowe w naszym imieniu lub za Twoją zgodą. Twoje prawa związane z przetwarzaniem danych to: prawo sprzeciwu i wycofania zgody wobec przetwarzania danych w celach marketingowych oraz prawo dostępu do danych i inne prawa, o których mowa w szczegółowych informacjach o przetwarzaniu danych osobowych dostępnych TUTAJ.